Sikter mot noe stort: Stian Haug er et boksetalent av de sjeldne. Nå satser han mot nye triumfer i ringen.

Sikter mot noe stort

Stian Haug fikk et tøft møte med verdenstoppen i sitt første junior-VM, men 17-åringen er likevel ikke i tvil om at han fortsatt vil bli bokser.

Sikter mot noe stort: Rolf Haug har gitt sønnen Stian mange tips opp gjennom årene.

Annonse

ULLERN: – Jeg håper å leve av dette. Det er bare å trene hardere hele tiden, og jeg mangler fortsatt en del på erfaringen, sier Stian.

Det siste fikk Ullern-gutten merke i VM i Aserbajdsjan, der der tyske Tyron Zeuge var motstander. Zeuge har gått betraktelig flere kamper enn Stian, og viste seg å være en tøff kar å slå.

– Jeg fant ut etter kampen at han har vært europamester. Selv om jeg ikke har noen erfaring fra slike kamper var det ganske jevnt. Uansett var det nyttig for meg å være med i VM, sier Stian.

Starter tidligere ute

Det er stor forskjell på å være bokser fra Norge i forhold til andre nasjoner.

– I Norge er det ikke lov å bokse kamper før du er 14. I utlandet begynner man kanskje å bokse kamper i 10-årsalderen, så Stian har litt å ta igjen når det gjelder erfaring, sier pappa Rolf Haug – selv tidligere norgesmester i boksing.

Tyske Zeuge har gått over 100 kamper. Stian på sin side har gått 20 – 16 av dem har endt med seier. Tidligere i år ble Ullern-gutten nordisk mester for første gang , og han har også flere NM-gull å skilte med.

Rørlegger

Stian trener hardt for å ta nye steg som bokser.

– Jeg har fokusert mye på kondisjon, og den blir bedre og bedre. Nå trener jeg seks dager i uken. Det blir skole og trening – og så liker jeg å slappe av. Da ser jeg mange boksekamper med forbildene mine , smiler Stian.

På dagtid går han rørleggerlinja, og Stian har tenkt å prøve seg som lærling mens han satser som bokser.

– Jeg liker rørleggeryrket, og det er smart å ha noe å falle tilbake på.


Boksestevnene er fordelt over hele året, og snart skal Stian ut på tur igjen.

– I juni er det en stor turnering i London. Jeg skal også på et stevne i Sverige snart.

Pappa Rolf er ikke i tvil om at sønnen blir en storbokser.

– Han har allerede hatt enorm utvikling, men han trenger flere kamper. Du er heller ikke den beste på kjøkkenet første gang du prøver, smiler den tidligere storbokseren.

 

Annonse