Hoppsjef Clas Brede Bråten er glad for at Anette Sagen blir første hopper i nye Holmenkollen. Det er også byråd Stian Berger Røsland og ordfører Fabian Stang glade for.
Kjøp bildeBrede Bråten: - Et fantastisk bra valg
Folket har talt: Anette Sagen får æren av å hoppe først i den nye Holmenkollbakken.
Lasse Ottesen tror Anette Sagen og de 19 andre hopperne får en spesiell opplevelse i Holmenkollen onsdag kveld.
Kjøp bildeHOLMENKOLLEN: Det har de siste ukene vært en enorm interesse rundt diskusjonen om hvem som skal få æren av å hoppe aller først i den nye Holmenkollbakken. Diskusjonen har gått både på diverse nettsider, blant annet her på Akersposten.no, og på sosiale medier som Facebook, Twitter osv. Jevnt over har vår fremste kvinnelige hopper, Anette Sagen, vært folkets favoritt.
Nå er det altså avgjort, folket har fått viljen, sin!
Hoppsjef Clas Brede Bråten er stornøyd med valget av Sagen.
- Dette er et fantastisk bra valg. Hun er en pionér innen sporten. Og kan hoppe like langt som gutta! sier han.
KOMMENTÉR SAKEN NEDENFOR!
LES OGSÅ: Hvem skal hoppe først?
- Ingen som Anette
Hoppsjefen mener Sagen er helt unik i hopphistorien.
- Det finnes ingen andre som henne. Og det kommer hun til å være i mange år fremover, sier Bråten.
Han tror hopperne får en helt spesiell opplevelse onsdag kveld. Startlisten inneholder blant andre Bjørn Einar Romøren, Tom Hilde, Johan Remen Evensen og Anders Jacobsen. De tre førstnevnte hopper for Kollenhopp.
- Det er alltid litt skummelt å hoppe for første gang i en ny bakke. Anette vil nok holde igjen litt, sier Bråten.
Testet bommen
Rennleder for ski-VM, og tidligere storhopper Lasse Ottesen mener bakken er fantastisk. Men tar ikke sjansen på å hoppe selv.
- Nei, jeg er nok for gammel til det. Men jeg har prøvesittet bommen. Å sitte der og se ned på bakken var helt fantastisk. Det er nemlig en fantastisk bakke. Forholdene onsdag kveld blir veldig bra, tror vi.