To av fem: Grete Rydning og Solveig Sveen ønsker alle velkomne til helgen og frister med lett servering. FOTO: ELISABETH C. WANG
Kjøp bilde– Inspirasjon i veggene
Inne i husmannsplassene «London» og «Teigen» produseres malerier, keramikk og smykkedesign. Nå åpnes dørene.
Til det abstrakte: Grete Rydnings maleri med tittel “Abstraksjon”.
Kjøp bilde
Sommer i luften: Solveig Sveens maleri “Lyse dager”.
Kjøp bilde
Collage: Kunst signert Anne Kirsti Werring.
Kjøp bildeHUSEBY: – Vi så lyst til å vise frem hva vi holder på med her, og i tillegg gi folk en mulighet for å legge turen innom dette vakre området, sier Grete Rydning.
Fordelt på to hus
Både hun og kunstnerkollega Solveig Sveen bor i nærområdet til husmannsplassene og så i mange år at området lå dødt. Det syntes de begge var trist.
– Jeg fikk et tips om at det var muligheter for å leie lokalene. Det tipset fulgte jeg opp, og nå er vi altså blitt fem kunstnere her fordelt på de to bygningene, sier Rydning.
Hun er billedkunstner i likhet med Solveig Sveen og Anne Kirsti Werring. Berit Düring er smykkedesigner og Gry Ringset kreamiker.
– Både jeg, Solveig og Gry kommer fra nærområdet mens Berit og Anne Kirsti kommer fra Frogner. Det vil si at vi alle har kort vei hit, slik at kunsten kan kombineres med arbeidslivet, sier Rydning.
– Spennende!
Og det lar seg kombinere, mener Solveig Sveen. Hun har alltid likt å tegne, er utdannet arkitekt og maler så mye hun kan.
– Jeg har hengt meg litt på Grete som har vært utøvende kunstner noen år. Selv er jeg fersk når det kommer til å vise frem arbeidene, så det synes jeg blir spennende, sier Sveen og legger til:
– Kontrasten mellom industriell boligbygging og kunsten passer meg godt. Jeg kobler av, og det er viktig, sier hun.
Bergtatt
Mens Sveen jobber i grensen mellom det abstrakte og det figurative og inspireres av sinnstemninger og opplevelser er Rydning betatt av fjell og former. Det kommer sterkt til uttrykk i hennes arbeider.
– Som utdannet fysioterapeut er jeg opptatt av helse og å holde kroppen i aktivitet. I fjellet finner jeg ro, de er bestandige. Jeg er fascinert av formene og av lyset som treffer disse. Jeg beveger meg uttrykksmessig mellom det naturalistiske og det abstrakte. Jeg gjør det på min måte, sier Rydning.
Åpne atelierer/”London” og “Teigen” lørdag og søndag med salgsutstilling fra kl. 11.00 til 16.00. Sørkedalsveien 148.